دسته‌ها
اخبار

اعلام نتایج داوری بخش طرح و ایده اجرایی مکتوبِ سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش

عباس نجاری دبیر سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش از نامزدی ۴ طرح و ایده اجرایی مکتوب و یک برگزیده در این بخش از جشنواره خبر داد.

نجاری همچنین ضمن معرفی خانم ها دُنا تارفی، نفیسه لاله و آقای احسان یزدان پناه به عنوان «داوران بخش طرح‌ها و ایده‌های اجرایی مکتوب» و آقای عبدالرضا شیبانی به عنوان «قائم مقام جشنوه و ناظر بر داوری» سومین دوره جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش عنوان کرد در این بخش تعداد ۲۳ طرح و ایده اجرایی به صورت مکتوب به دبیرخانه رسید که پس از بررسی توسط هیات داوران چهار اثر مکتوب کاندیدهای دریافت جایزه شدند و هیات محترم داوران در این بخش یک برگزیده را معرفی کردند.

نامزدهای دریافت جایزه:
«بی سانسور» نوشته‌ی مرجان موسی نژاد
«نقابداران» نوشته‌ی مهدی گلناری
«منو» نوشته‌ی مهدی ملکی
«عاشقانه نیست» نوشته‌ی وحید درویشی

جایزه این بخش تعلق میگیرد به طرح و ایده‌ی اجرایی مکتوب «منو» نوشته «مهدی ملکی» از تهران.

گفتنی‌ست اهدای جایزه این بخش همزمان با برگزاری جشنواره خواهد بود که تاریخ برگزاری جشنواره نیز متعاقبا اعلام می‌گردد.

‏@donnatarofi
‏@ehsan.yazdanpanah.89
‏@nafislaleh
‏@abbas_najjary
‏@abdoreza_sheybani
‏@kish_short_theater_festival

دسته‌ها
اخبار

آثار راه یافته به جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش معرفی شدند

عباس نجاری دبیر سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش از راه یابی ۱۴ اثر به بخش مسابقه جشنواره خبرداد.
نجاری همچنین ضمن معرفی آقایان رضا مهدی زاده، داوود بنی اردلان و سرکار خانم سیما تیرانداز به عنوان «داوران مرحله انتخاب آثار» و عبدالرضا شیبانی به عنوان «قائم مقام جشنواره و ناظر بر داوری» سومین دوره جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش عنوان کرد تعداد ۲۶۴ اثر توسط دبیرخانه جشنواره دریافت شد که پس از بررسی تمامی آثار ۸ نمایش دربخش ساحلی و ۶ نمایش در بخش کافه ای بدون الویت معرفی شدند.

در بخش مسابقه‌ی نمایش های ساحلی:

۱. نمایش «تیشتر و اپوش»
کارگردان: محمد امید دوست /تهران
۲.نمایش «نیزار»
کارگردان: علی هاشملو /رشت
۳.نمایش «شیفتر هورتاش»
کارگردان: کاظم ارجمندنیا/ بوشهر
۴.نمایش «پرومتئوس»
کارگردان: علی حسینی/کیش
۵.نمایش «کلاغ ها آواز می‌خوانند»
کارگردان: شاهین سلطانی/ اراک
۶.نمایش «اهانت به من نامعلوم»
کارگردان: شایان فیروزی/ تهران
۷.نمایش «شمر در منطقه آزاد»
کارگردان: محمدهادی عطایی/ تهران
۸.نمایش «دلیران ساحل»
کارگردان: مهدی روزبهانی/ملایر
*همچنین نمایش «گِشِر» به کارگردانی مهدی زارعی از جزیره هرمز به عنوان رزرو در این بخش معرفی شد.

در بخش مسابقه‌ی نمایش های کافه‌ای:

۱. نمایش «چای یا لاته»
کارگردان: احمد طاهونچی/ مشهد
۲.نمایش «سیزده دقیقه»
کارگردان: ستاره کریمی/ تهران
۳.نمایش «بن‌بستی که نیمه فرعی بود»
کارگردان: حسین نصر اصفهانی/اصفهان
۴.نمایش «کمدی با طعم اسپرسو»
کارگردان: محمدرضا بنی اسدی/ مشهد
۵.نمایش «فائزه یوسفی» کارگردان: حسین برفی نژاد/ تهران (مشروط)
۶.نمایش «لس آنجلس، عاشقانه»
کارگردان: رضا پورتراب زاده/ گرگان
**همچنین نمایش های «زخم» به کارگردانی میلاد سلوکی از کاشان و «گالینابلانکا» به کارگردانی نیکو بوستانی و رضا پورزارعی از تهران به عنوان رزرو در این بخش معرفی شدند.

گفتنی‌ست تاریخ برگزاری جشنواره متعاقبا اعلام می‌گردد.
@mahdizadeh_art
@sima_tirandaz_official
@davoodbaniardalan
@abbas_najjary
@abdoreza_sheybani
@kish_short_theater_festival

دسته‌ها
اخبار

مهلت شرکت در بخش‌های رقابتی سومین جشنواره ملی «تئاتر کوتاه کیش» تمدید شد

با توجه به پاندمی ویروس کرونا مهلت ثبت‌نام در بخش‌های رقابتی رقابتی سومین جشنواره سراسری«تئاتر کوتاه کیش» تا هشتم آبان ماه تمدید شد.

به گزارش روابط عمومی، با توجه به پاندمی ویروس کرونا، دشواری تمرین تئاتر و درخواست جمعی از هنرمندان، مهلت ثبت‌نام در بخش‌های رقابتی سومین جشنواره سراسری«تئاتر کوتاه کیش» تا هشتم آبان ماه تمدید شد.

هنرمندان متقاضی حضور در جشنواره تئاتر کوتاه کیش، حداکثر تا 8 آبان99 فرصت دارند فرم شرکت در سومین دوره‌ «تئاتر کوتاه کیش» را روی پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره به نشانی kishtheaterfestival.ir به صورت آنلاین تکمیل کرده و تا 8 آبان، نسخه نهایی فیلم اجرای خود را به شکل فیزیکی به دبیرخانه جشنواره ارائه کنند.

دسته‌ها
اخبار

در آستانه ی افتتاح جشنواره پوستر جشنواره تئاتر کیش رونمایی شد

پوستر دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش رونمایی شد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش، پوستر این دوره از جشنواره با حضور دبیر و ستاد اجرایی جشنواره رونمایی شد. امیر رجبی هنرمند گرافیست، طراحی پوستر این دوره از جشنواره را بر عهده دارد. موضوعات این دوره از جشنواره با رویکردهایی چون تلاش برای گسترش، حمایت و تقویت جایگاه تئاتر کوتاه اقدام با انتشار دومین فراخوان خود در سه بخش مسابقه نمایش‌های کافه‌ای، ساحلی، طرح و ایده‌های نمایشی مکتوب پایه‌گذاری شده است. جشنواره تئاتر کیش با ۱۵ اثر در دو بخش ساحلی و کافه‌ای در روزهای ۲۶،۲۷ و ۲۸ بهمن‌ماه (شنبه،یکشنبه و دوشنبه) برگزار می‌شود.

دسته‌ها
اخبار

دبیر دومین جشنواره خبر داد بیش از 200 اثر به دبیرخانه جشنواره تئاتر کیش رسید

عباس نجاری دبیر دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش گفت: بیش از 200 اثر به دبیرخانه این دوره از جشنواره رسیده است.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش عباس نجاری دبیر این دوره جشنواره با بیان اینکه 178 اثر برای حضور در دو بخش تئاتر ساحلی و کافه ای به دبیرخانه ارسال شده است، اظهار داشت: در بخش طرح و ایده نیز 27 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است و به زودی و پس از بازبینی آثار رسیده، نمایش های راه یافته به این جشنواره معرفی می شوند. وی افزود: فراخوان دومین جشنواره تئاتر کیش آبان ماه امسال در بین گروه های نمایشی اعلام شد و تعداد آثار رسیده به دبیرخانه این دوره از جشنواره، از استقبال گروه های نمایشی و رشد قابل توجه دومین دوره حکایت دارد. عباس نجاری با بیان اینکه آثار رسیده به جشنواره حتما باید فیلم اجرا را ارسال کرده باشند، ابراز داشت: جشنواره تئاتر کوتاه کیش به یک بلوغ و توانائی رسیده است که باید به آن حرفه ای نگاه کرد و تیم های حرفه ای در آن حضور داشته باشند. دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش (کافه/ ساحل) با هدف تلاش برای گسترش، حمایت و تقویت جایگاه تئاتر محیطی و کوتاه، 26 لغایت 28 بهمن ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. این جشنواره در سه بخش مسابقه‌ای، نمایش های ساحلی، کافه ای و طرح‌ها و ایده‌های اجرایی مکتوب برگزار می شود.

دسته‌ها
اخبار

یادداشت مشترک دبیر و قائممقام جشنواره به بهانه انتشار دومین فراخوان جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش خلق یک جشنواره مستقل تئاتری در جزیره کیش

ایران تئاتر:خلق یک جشنواره مستقل تئاتری در جزیره کیش محصول درک مشترک ما از ضرورت اجرای آن بود و استمرار آن، حاصل هدف مشترکمان در پیش‌روی به سوی چشم اندازهایی است که دنبال می‌کنیم یعنی؛ برداشتن گامی هرچند کوچک در تعالی فرهنگ و هنر، بینش، نشاط و اقتصاد جزیره کیش و همچنین هدایت چرخه تولید و اقتصاد موجود درجزیره آزاد کیش به پیکره تئاتر در سراسر کشور.

ما تئاتر و هنرهای اجرایی_نمایشی را در قالب یک جشنواره محیطی مستقل و آزاد به دور از سیاست‌های تحمیلی نهادهای دولتی در گروه تئاتر جزیره (به سرپرستی عباس نجاری) تعریف کردیم. گروه تئاتر جزیره که قریب به یک دهه فعالیت مستمر دارد سعی بر آن داشت تا هنرهای نمایشی کیش را از بستر جُنگ ها و شوهای شبانه خارج و به سمت تئاتر سوق دهد. هویت بخشی به نمایش های کافه‌ای و ساحلی و حمایت از آثار هنرمندانِ تئاتر تجربی و پیش‌رو محصول همین نگرش بود. در نخستین دوره‌ی جشنواره (آبان ۹۷) حسبِ شرایط آن زمان، در مدتی کمتر از یک ماه فراخوان منتشر و جشنواره به لطف پروردگار و همراهی دلسوزان عرصه تئاتر و حمایت مستقیم سازمان منطقه آزاد کیش با شرایطی مطلوب و رضایت حداکثری جامعه تئاتری به پایان رسید. بر آن شدیم تا در دومین دوره جشنواره با تغییرات ساختاری و محتوایی جشنواره‌ را بزرگ‌تر و غنی‌تر کنیم. هرچند هزینه های گزاف برپایی چنین رویداد ملی در جزیره همچون تامین بلیت پرواز گروهها و هتل و خوراک و جوایز و حق‌الزحمه ها و چه و چه در شرایط کنونی کشور سخت است اما ما با کار بیشتر و بررسی راهکارهای متعدد پیش بینی می‌کنیم در دومین دوره جشنواره رشد کمی و کیفی قابل توجهی داشته باشیم. ناگفته نماند که در این میان مرکز هنرهای نمایشی به عنوان متولی اصلی تئاتر می‌تواند غیر از ارسال انرژی مثبت و آرزوی موفقیت همکاری بیشتری با ما داشته باشد. دبیرخانه جشنواره در این دوره که پس از جشنواره تئاتر فجر برگزار خواهد شد به دو بخش مسابقه‌ی نمایش های کافه‌ای و مسابقه‌ی نمایش‌های ساحلی بخش سوم مسابقه‌ی طرح‌ها و ایده‌ها‌ی نمایشی مکتوب را افزوده و تا الان مورد استقبال بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. در این بخش هنرمندان تئاتر طرح‌ها و ایده های نمایشی خود را برای اجرا در دو فضای کافه و ساحل در کمتر از هشت صفحه مکتوب می‌کنند و مورد ارزیابی جشنواره قرار می‌گیرند و جشنواره میزبان برگزیدگان این بخش می‌باشد و پس از ارائه شفاهی طرح توسط مولف آن جوایز جشنواره به منتخبین اهدا خواهد شد. یکی از چشم اندازهای ما در آینده نزدیک برگزاری جشنواره به صورت بین المللی‌ست و از الان در حال رای‌زنی های لازم و ایجاد زیرساخت هایی هستیم که سال آینده جشنواره را بین المللی برگزار کنیم چرا که معتقدیم جزیره کیش با توجه به سطح بالای فرهنگ شهر نشینی خود و داشتن ویژگی‌های مهم جغرافیایی، زیست محیطی، اقتصادی، گردشگری و سیاسیِ مناسب می‌تواند مرکز مهم رویدادهای بین المللی در عرصه فرهنگ و هنر باشد. در گام‌های بعدتر به فکر تغییرات مفصل تر جهت ارتقا و بزرگ‌تر شدن جشنواره خواهیم بود. در پایان سخن از خانواده بزرگ تئاتر در سراسر ایران که شامل هنرمندان فعال این عرصه می‌شود بخاطر استقبال و همراهیشان صمیمانه تشکر می‌کنیم. خدایا چنان کن سرانجام کار تو خوشنود باشی و ما رستگار عباس نجاری _ عبدالرضا شیبانی

دسته‌ها
اخبار

داوران جشنواره تئاتر کیش معرفی شدند

به گزارش ایران تئاتر حمید پورآذری، اصغر دشتی و الهام کردا به‌عنوان هیئت‌داوران این دوره از جشنواره معرفی شدند و به داوری آثار حاضر در بخش رقابتی جشنواره می‌پردازند. در این دوره از جشنواره ۱۵ گروه نمایش در دو بخش ساحلی و کافه‌ای به رقابت می‌پردازند. دومین جشنواره سراسری تئاتر کیش به دبیری عباس نجاری از ۲۶ بهمن لغایت ۲۸ بهمن در جزیره کیش برگزار می‌شود.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

فراخوان دومین جشنواره‌ی سراسری تئاتر کوتاه کیش

در پی برگزاری موفقیت‌آمیز نخستین جشنواره­ ی سراسری تئاتر کوتاه (کافه – ساحل) کیش و استقبال فراوان هنرمندان حوزه تئاتر از این جشنواره، گروه تئاتر جزیره در نظر دارد دومین دوره‌ی جشنواره را بهمن ماه ۱۳۹۸ در جزیره­ ی زیبای کیش برگزار نماید.

اهداف جشنواره:

۱. تلاش برای گسترش،حمایت و تقویت جایگاه تئاتر کوتاه.

۲. هویت بخشی به نمایش­های کافه­ ای و ساحلی.

۳. پرداختن به جنبه های مختلف فرهنگی، تفریحی، گردشگری و زیست محیطی جزیره­ی کیش.

۴. تولید و حمایت از  طرح­ها و ایده­ های خلاق نمایشی.

بخش‌های جشنواره:

الف) مسابقه­ ی نمایش‌های کافه‌ای

ب) مسابقة نمایش‌های ساحلی

ج) مسابقة طرح‌ها و ایده‌های اجرایی مکتوب

بخش الف) مسابقة نمایش‌های کافه‌‌ای

شرایط و ضوابط:

 1. مدت‌زمان آثار نمایشی ارسالی باید حداکثر ۱۵ دقیقه باشد. به نمایش‌های بالاتر از مدت ۱۵ دقیقه، ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 2. تعداد افراد گروه نباید بیش از ۳ نفر باشد. (در نمایش­هایی که تک بازیگر/ اجراگر هستند، جشنواره حداکثر میزبان ۲ نفر خواهد بود)
 3. به ‌جهت اجرای نمایش‌ها در فضای کافه، امکان استفاده از دکور سنگین وجود ندارد.
 4. بازبینی تمام آثار از طریق تماشای فیلم کامل اثر نمایشی توسط هیأت بازبین صورت می‌گیرد.

اولویت انتخاب:

– تناسب با اهداف جشنواره.

– کیفیت هنری.

– برخورداری از خلاقیت و تجربه‌گرایی.

بخش ب) مسابقه­ی نمایش‌های ساحلی

شرایط و ضوابط:

 1. مدت‌زمان آثار نمایشی ارسالی، نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه باشد؛ بنابراین به آثاری که مدت‌زمان  اجرای­شان بیشتر از ۳۰ دقیقه باشد، ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 2. تعداد کل افراد گروه، نباید بیش از ۳ نفر باشد. ( در نمایش هایی که تک بازیگر / اجراگر هستند جشنواره حداکثر میزبان ۲ نفر خواهد بود)
 3. بازبینی تمام آثار از طریق تماشای فیلم کامل اثر نمایشی توسط هیأت بازبین انجام می‌گیرد.

اولویت انتخاب:

– تناسب با اهداف جشنواره.

– کیفیت هنری.

– تناسب با فضای ساحل و بهره­مندی از امکانات ویژه­ی آن.

– برخورداری از خلاقیت و تجربه‌گرایی.

بخش ج) مسابقة طرح ها و ایده های اجرایی مکتوب

دبیرخانه ­ی دومین جشنواره­ی سراسری تئاتر کوتاه کیش در دومین دوره­ی برگزاری جشنواره، بخش (طرح و ایده­های اجرایی مکتوب) را به جهت تولید و اهمیت بخشی به طرح­ها و ایده­های خلاق نمایشی ویژه­ی فضای کافه یا ساحل برگزار می­کند.

شرایط و ضوابط:

 1. 1)    آثار می بایست حداکثر در ۸ صفحه نوشته شده باشد. (از اضافه گویی پرهیز شود)
 2. 2)    آثار باید در قالب word  و با قلم b nazanin  و اندازه قلم ۱۶ تایپ شوند.
 3. 3)    در این بخش متقاضیان محترم می بایست ۵ نسخه از طرح و ایده خود را بصورت پرینت شده به همراه یک عدد لوح فشرده در قالب فایل pdf  حاوی طرح و ایده  به آدرس دبیرخانه ارسال کنند.
 4. 4)    به مدارک ارسالی ناقص ترتیب اثر داده نمی­شود.

(در این بخش سه کاندید به مرحله نهایی جشنواره راه پیدا کرده و مهمان جشنواره خواهند بود و پس از ارائه طرح و ایده اجرایی خود در قالب کنفرانس توسط هیئت محترم داوران مورد ارزیابی قرار می گیرند)

جوایز:

در هر سه بخش الف، ب و ج به شکل مجزا به برگزیدگان جوایزی شامل تندیس، دیپلم افتخار، لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا می‌گردد.

شرایط عمومی:

– متقاضیان بخش کافه و ساحل به منظور حضور در جشنواره لازم است ۵ نسخه از اثر خود را در قالب DVD به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

– ارائه مجوز نویسنده برای متقاضیان بخش کافه و ساحل الزامی است. (بدیهی است در صورتی که یک شخص نویسنده و کارگردان باشد نیاز به ارائه­ی مجوز نیست)

– بدیهی است که برای متقاضیان در هر بخش جشنواره، الزامی به رعایت ساختارکلاسیک تئاتری وجود ندارد و دبیرخانه از آثاری که خلاقانه در گستره­ ی اجرا دست به تجربیات بینارشته ­ای می­زنند استقبال می­کند.

– متقاضیان عزیز می­توانند در تمامی بخش های جشنواره شرکت نمایند اما از هر کارگردان یا مولف صرفا یک اثر پذیرفته خواهد شد.

– موضوع جشنواره آزاد است اما آثار متناسب با رویکرد و اهداف جشنواره در اولویت انتخاب خواهند بود.

– شرکت در مسابقه و ارسال اثر به منزله­ی پذیرفتن کلیه شرایط جشنواره است.

– دبیرخانه­ ی جشنواره محدودیتی جهت حضور آثاری که پیش از این در جشنواره­ ی دیگری حضور داشتند، ندارد.

تعهدات دبیرخانه­ جشنواره:

 1. تهیه بلیط رفت و برگشت هواپیما به جزیره کیش.
 2.  تأمین اسکان (هتل مناسب) و پذیرایی افراد گروه.
 3. برگزاری شب‌نشینی با هدف بررسی آثار اجراشده با حضور داوران.
 4. تأمین سرویس رفت و برگشت بین محل اقامت و مکان اجرا.
 5. اهدای جوایز ویژه ( شامل تندیس، دیپلم افتخار، لوح تقدیر و جایزه نقدی) در هر سه بخش
 • تور رایگان گشت جزیره در روز سوم جشنواره.

گاهشمار جشنواره:

– اعلام فراخوان: ۲۰ آبان‌ماه همزمان با روز کیش

– آخرین مهلت ثبت‌نام و دریافت آثار توسط دبیرخانه : ۵ بهمن‌ ماه

– اعلام نتایج بازبینی: ۱۶ بهمن ماه

– برگزاری جشنواره: ۲۶ تا ۲۸بهمن 1398

نحوه ثبت نام و ارسال آثار به دبیرخانه:

تمامی متقاضیان از سراسر کشور پس از تکمیل فرم و پرداخت هزینه ثبت نام در سایت جشنواره به نشانی‏http://kishtheaterfestival.ir

و دریافت کد رهگیری، فیلم آثار نمایشی یا نسخ ایده های پرینت شده خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

آدرس دبیرخانه: کیش. میدان سنایی، بلوار اندیشه، ساختمان بساک، معاونت فرهنگی اجتماعی ساختمان منطقه آزاد کیش، مدیریت امور هنری، دبیرخانه جشنواره تئاتر کوتاه کیش

شماره تماس: ۰۹۳۰۹۱۶۶۹۵۶

دومین جشنواره­ی سراسری تئاتر کوتاه کیش  به دبیری عباس نجاری ۲۶ تا ۲۸ بهمن 1398 در جزیره­ زیبای کیش برگزار می­شود.